Про безпеку праці при проведенні весняно - польових робіт
З огляду на проведення на Закарпатті посівної кампанії Західне межрегіональне управління Держпраці нагадує про безпеку праці при проведенні весняно - польових робіт.
В Україні набирають оберти весняно-польові роботи. Це дуже складний і насичений процес, який до того ж потребує посиленої уваги до безпеки праці.
За попередні три роки в Україні близько 25 відсотків важкотравмованих у сільському господарстві припадає на березень-травень, і найчастіше ці травми трапляються при виконанні робіт на полях.
Найнебезпечнішими виробничими факторами, що впливають на виникнення нещасних випадків, є перекидання і наїзди, дія предметів, що рухаються і обертаються, ураження електричним струмом. Ці причини у сільському господарстві спричиняють третину травмувань. Значний вплив на умови праці здійснюють й кліматичні умови. Найвищий рівень смертельного травматизму спостерігається серед водіїв, механізаторів, підсобних робітників, сторожів .
У зв’язку з реформуванням аграрного сектора збільшилася кількість малих підприємств, де відсутні служби охорони праці, не проводиться відповідна систематична робота із забезпечення безпеки праці.
Найчастішими причинами нещасних випадків є:
- допуск до роботи без проведення відповідного навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
- не виконання вимог інструкцій з охорони праці, а також експлуатація сільськогосподарської техніки, що вичерпала свій ресурс.
- працівники належно не забезпечуються необхідними засобами індивідуального захисту, не завжди проводяться медичні огляди.
- відбувається травмування й через незнання безпечних прийомів праці, порушення виробничої і трудової дисципліни, адже більшість нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань трапляються через особисту необережність і невиконання працівниками елементарних норм охорони праці.
Виходячи із аналізу причин і обставин виробничого травматизму, ефективними заходами профілактики можуть стати: посилення трудової та виробничої дисципліни; належна організація проведення відповідних інструктажів, навчання та перевірка знань з питань охорони праці; проведення попередніх та періодичних медичних оглядів працівників; забезпечення працівників відповідними засобами індивідуального захисту.
Вище перелічені заходи не вимагають від керівників сільгосппідприємств значних фінансових, трудових та матеріальних витрат, в той же час сприятимуть збереженню життя і здоров’я працюючих, зменшенню матеріальних та моральних збитків.
Держпраці наполегливо рекомендує роботодавцям, керівникам сільськогосподарських підприємств, головам фермерських господарств, інженерам з охорони праці напередодні розпалу весняно - польових робіт посилити профілактичну роботу по запобіганню виробничого травматизму в поточному році.
Більше інформації з питань безпеки праці, трудового законодавства - на порталі Держпраці: https://pratsia.in.ua/index.php.